Samsun tıbbi cihaz üretiminde büyüyor...

22 Ağustos 2017

Samsun cerrahi el aletleri imalatı konusunda Almanya ve Pakistan ile yarışıyor. Vali İbrahim Şahin, tıbbi cihaz üretimi yapan firmaların gerek iç pazar, gerekse dış pazara yaptıkları satışlarla kenti tıbbi aletler üretimiyle anılan bir şehir haline getirdiğini söyledi.

Samsun Valisi İbrahim Şahin, kentin tıbbi cihaz sektöründe dünyadaki üç büyük kümelenme merkezinden biri olduğunu dile getirdi. Vali Şahin "Dünya pazarında yaklaşık 500 bin farklı çeşit tıbbi cihaz bulunmaktadır. Samsun'da tıbbi cihaz üretimi yapan firmalar sayesinde kentimiz dış pazarda anılan bir şehir haline geldi" dedi. Vali Şahin Samsun'un cerrahi el aletleri imalatı konusunda Almanya ve Pakistan ile yarıştığını belirtti. Vali Şahin erek "Firmalarımız 15 bin çeşit cerrahi aletin üretimini yapıyor. Bu sektörde 2 bin kişi istihdam ediliyor" görüşünü dile getirdi. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre dünya pazarında yaklaşık 500 bin farklı çeşit tıbbi cihaz bulunduğunu belirten Vali Şahin "Cerrahi el aletleri konusunda faaliyet gösteren işletmelerin yoğunlaştığı Samsun'da bir kümelenme olduğu bilinmektedir. Bu noktada sektörü yerelde destekleyen unsurların olması da oldukça önem taşımaktadır. Samsun'da bu anlamda kurumlar arası güzel bir sinerji yaratılmış, kamu-üniversite-sanayi işbirliği çalışmaları devam etmektedir. Ondokuz Mayıs Üniversitesi girişimcilere ve Ar-Ge projesi üretmek isteyen firmalara bir köprü olmuş, teknopark ile üniversite - sanayi işbirliğinin gelişmesinde önemli adımlar atılmıştır. "Samsun Ticaret ve Sanayi Odası" nın ekonomi bakanlığı ile yürütülen kümelenme projesi yapılmış, oka ajansı sektör firmalarını destekleyen hibe programları ile katkı sağlamıştır. Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Bafra Ticaret ve Sanayi Odası ve MEDİKÜM işbirliğinde hazırlanan 'Kümelenme Destek Programı' projesi Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na sunulmuş olup onay beklemektedir" diye konuştu. 

EN HIZLI BÜYÜYEN SEKTÖR 
Her alanda olduğu gibi medikal üretim sanayisinde de başta Samsun olmak üzere, ülkemizde sanayi yatırımlarında ve üretim kapasitelerinde artışlar yaşanmaya başladığını ifade eden Vali İbrahim Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: "Son zamanlarda gerçekleşen yatırımlarla Samsun, özellikle cerrahi el aletleri imalatı konusunda, Almanya'nın Tutlingen ve Pakistan'ın Sialkot kentlerinden sonra dünyanın üçüncü kümelenme merkezidir. Dünyada en hızlı büyüyen sektörlerden birisi olan medikal sektöründe Samsun, ülkemizde başı çeken bölgelerdendir. Bölgemizde hali hazırda cerrahi el aletler, ortopedik implantlar, medikal gaz sistemleri, işitme cihazları, sterilizasyon konteynırlar, steril gazlı bezler, steril farmosotik ampuller, hasta sedyeleri, cerrahi delici kesici motor sistemleri, hasta altı bezleri vb. birçok medikal ürüne yönelik üretimler yapılıyor." 

'MEDICLUST' DÜNYAYA AÇILACAK 
Samsun'da cerrahi alet üretimi yapan firmaların şu anda 15 bin çeşit cerrahi aletin üretimini gerçekleştirdiğini ve kentte bu sektörde yaklaşık 2 bin kişi istihdam edildiğini de açıklayan Vali Şahin, "Türkiye'de sağlık sektöründe kullanılan cerrahi ve medikal aletlerin yüzde 15'ini kendimiz üretiyoruz. OSB içinde Ondokuz Mayıs Üniversitemize bağlı bir meslek yüksek okulumuz var. Bu okulumuzda cerrahi aletler üretimi konusunda bir bölüm açmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ayrıca önemsediğimiz diğer bir konu da Samsun'da cerrahi aletler konusunda bir endüstri meslek lisesi açılmasıdır. Samsundaki firmalarımız bireysel olarak çeşitli ürünleri üretiyorlar. Fakat bu ürünlerin dünya pazarına çıkması için bir üst marka oluşturmamız gerekiyor. Bu konuda bir çalışma yapıp bir üst marka belirledik ve bu markaya 'Mediclust Samsun' ismini verdik. Bu konudaki düşüncemiz tek bir marka ile dünya pazarına çıkmaktır" dedi. Vali İbrahim Şahin, Bafra'daki organize sanayi bölgesinin ikinci kısmını Medikal Aletler Organize Sanayi Bölgesi olarak düzenlediklerini ifade ederek "Bafra Medikal İhtisas Organize Sanayi Bölgesi" büyük firmaların bu sektörle alakalı yan sanayilerini oluşturmalarını sağlayacak, bu durum hem küçük firmalar, hem de yan sanayi için günümüzde bir 'arasta' oluşturacaktır. 'Bafra Medikal İhtisas Organize Sanayi Bölgesi' sadece bölgemiz için değil, ülkemiz açısından da önemli bir hadisedir. Zira burası dünyada sayılı medikal sanayi üretim bölgelerinden birisi haline gelecek, ulusal ve uluslararası yatırımcıları da kısa sürede kendisine çekmeyi başaracaktır. Türkiye'nin ilk dünyanın ise sayılı Medikal İhtisas Organize Sanayi Bölgelerinden birisi olacak olan Bafra Medikal İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin kurulmasıyla, Samsun'daki Medikal Kümelenmenin bölge ve büyüyen ülke ekonomisine katkısı çok daha fazla olacak" şeklinde konuştu. 

Yorumlar

YorumYap

Lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz.

Girilecek rakam : 990539

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.